Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi hastalığı sıklıkla genç erkeklerde görülen ve günlük yaşamı devam ettirmede sorun oluşturan bir hastalıktır. Bu hastalık kuyruk sokumu bölgesinde görüldüğü için insanlar muayene olmaktan çekinirler. Bu durumda hastalık ilerler ve tedavide ameliyat aşamasına gelinir.

Kıl dönmesi hastalığı ilk başlarda hastaya şikayet  vermeyebilir. Kıl dönmesi oluştuktan sonra hastalar doktora  başvurmakta  geç kalmış olabilirler. O nedenle belirtiler ilk oluştuğunda geciktirilmeden muayene olmanız gerekmektedir. Hastalıkla ilgili belirtiler arasında şu bulguları sıralayabiliriz; kuyruk sokumu bölgesinde kızarıklık, şişlik, kaşıntı, ağrı, akıntı ve apse.

İltihap oluştuğunda iç çamaşırına sarı renkte bir akıntı bulaşmaya başlar. Eğer böyle bir bulgu varsa kıl dönmesinden şüphelenilmelidir. İlk belirtilerden bir diğeri de kuyruk sokumu bölgesinde delik oluşmasıdır. Hastalık ilerledikçe ameliyat kaçınılmaz hale gelir. Bu hastalıkta kuyruk sokumu bölgesindeki kıllar  ya da sırt, saç ve enseden dökülen kıllar terlemiş derinin içinden geçerek bir kist oluşturur. Daha sonra bölgede gözle görülebilen delikler oluşmaya başlar.

Bu şikayetler arasında en sık görüleni bölgede şişlik oluşmasıdır. Bu şişlikler büyüyerek kendi etraflarında apseye neden olurlar. Daha sonra ağrı başlar. Hastalık ilerlediği zaman delikten  sıvı gelir, iltihaplı akıntı oluşur. Bazen de hiç akıntı olmadan bölgede apse toplanır ve bu durum hastayı çok ağrılı bir hale getirir. Apsenin mutlaka cerrahi yöntemle boşaltılması gerekir. Hastalar bu ağrıyı makatın diğer rahatsızlıklarıyla karıştırarak (hemoroid, anal fistül vs.) doktora başvurabilirler.

Hastalıktan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Kendiliğinden ilerleyen ve şikayete neden olmayan durumda hastalar korunmayı düşünmez. Hastalık oluştuktan sonra ve tedavisi gerçekleştirilince bu hastalıktan korunmak için doktorunuzun bir takım önerileri olacaktır. Bunların en başında bu bölgenin hijyenine dikkat etmek gelir. Ailesinde kıl dönmesi hastalığı olanların bu hastalığı öğrendikten sonra, genetik yatkınlık nedeniyle hastalığa yakalanma ihtimalini göz önünde bulundurarak bir takım önlemler alabilmesi söz konusu olabilir. Bu hastalıktan korunmada en başta bu bölgeyi çok güzel yıkamak ve temiz tutmak gelir.

Tuvaletten çıkıldığında, dışkılama bittikten sonra kuyruk sokumu mutlaka yıkanmalıdır. Bu bölgeye sıkışmış olabilecek kıllar, elle ya da bir mendille temizlenmelidir. Çok kıllı kişilerde bu bölgenin kıllarının tüy dökücü kremler ya da epilasyon gibi yöntemlerle kıldan arındırılması gerekir. Lazer epilasyon yaptırıldığında hastalığın oluşması net olarak engellenemez. Çünkü bu hastalık diğer bölgedeki kılların kuyruk sokumundaki oluğa sıkışmasından da meydana gelebilir. Bu bölgenin kılları temizlendiğinde, diğer yerlerden gelebilecek kılların temizliği daha kolay hale gelecektir.

Bütün bu önlemler alındığında hastalığın oluşması genel olarak engellenir. Genç yaşlarda bu bölgenin derisi daha yumuşak ve hassastır. 30-35 yaşından sonra bölge derisi sertleşerek hastalığın oluşma riski azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme