Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Pilonidal sinüs hastalığı ya da kıl dönmesi denilen hastalık, vücuttaki kılların koparak deri altına girmesi ve bu bölgede toplanmasıyla oluşur. Bu bölgede enfeksiyon meydana gelene kadar bir belirti vermez. Enfeksiyon oluştuktan sonra şişlik, kızarıklık ve akıntı işle kendini belli etmeye başlar. Vücudun herhangi bir bölgesinden kopan kıllar kuyruk sokumundaki ter bezleri deliklerinden içeri girerek bir yumak oluşturur.

Makat yukarısında delik

     2)Kıl dönmesi ile kıl batması arasındaki fark nedir?

Genelde hastalar tarafından bu iki kavram karışır. Aradaki fark şudur; kıl batması kadınlarda özellikle kasık ve koltuk altı bölgelerinde görülürken erkeklerde tıraş edilen bölgelerde görülür. Kıl dönmesi ise daha çok erkeklerde görülür. Nadiren kadınların kuyruk sokumunda gelişir. Kıl batmasının en önemli nedeni ağda ile kılların kökünden alınmasıdır. Esasen aradaki farkı şu maddelerle özetleyebiliriz.

1)Kıl batması erkeklerde tıraş olunan bölgeler olan yüz ve koltuk altında, kadınlarda ise ağda yapılan bölgelerde görülür.

2)Kıl dönmesi hastalığı ise  %95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde olur.

3)Kıl dönmesi hastalığının tedavisi cerrahi olarak planlanır. Kıl batmasında hijyene dikkat edildiği zaman basit yöntemlerle hastalığın önüne geçilir.

4)Kıl dönmesi kişinin hayatını etkileyebilecek duruma gelebilir. Kıl batmasında ise böyle bir problem olmaz.

5)Kıl dönmesi temizliğine dikkat etmeyen insanlarda görülür. Kıl batması ise ağda ve traş yapan herkes de görülebilir.

     3) Kıl dönmesi vücudun neresinde olur?

%95 gibi büyük ölçüde kuyruk sokumunda gelişir. Bu bölgeye omurların bitip kalçanın başladığı nokta diyebiliriz. Diğer bir tarif ile anüs deliğinin 7-8 cm yukarısı şeklinde tarif edilebilir.

     4) Pilonidal Sinüs kendi kendine geçer mi?

Bu sorun ortaya çıktığı zaman tedavi kaçınılmaz olarak cerrahidir. Tanı konduktan sonra beklemek, hastalığı ilerletecek ve tedavinin güçleşmesine neden olacaktır.

     5) Korunmak için ne yapmalı?

     Kıllı kişilerde kıl dökülme oranı daha fazla olacağından hastalığa yakalanma riski de daha fazladır. Hastalığı engellemek için sık sık duş alarak bu bölge güzelce kurulanmalıdır. Bölgenin tıraş edilmesi ya da tüy dökücülerle kıldan arındırılmasının da önemi vardır.

Kişinin yaptığı aktiviteler göz önünde bulundurulduğunda uzun yürüyüşler ve bisiklete binmek gibi faktörlerin de etkili olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Obez hastalarda hareketsiz yaşam sürme ve bu bölgeye daha fazla ağırlık binmesi nedeniyle hastalığa yakalanma riski fazlalaşır. Buradaki mekanizma, terle birlikte cildin yumuşayarak kılların deri altına girmesidir.

Yine dar pantolon giymek buradaki sürtünmeyi etkileyerek hastalık oluşumunu kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme