Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Pilonidal Sinüs Nedir?

Kıl dönmesi, vücudun çeşitli bölgelerinde kronik inflamasyon sonucu oluşan bir hastalıktır. Sıklıkla kuyruk sokumunda görülmesiyle beraber koltuk altı, kasık, saçlı deri bölgesinde de olabilir. Proktoloji uzmanı olarak ben, kuyruk sokumu bölgesinde gelişen kıl dönmesi ile ilgili bilgi vereceğim.

Bir Çok Nedeni Bulunmaktadır!

Kıl dönmesi hastalığı kılların deri altına girmesiyle oluşur. Bazen doğuştan da olabilir.  Kuyruk sokumu civarındaki yaralardan da köken alabilir. Ergenlik çağından önce pek görülmez. 15 yaşından önce görülme sıklığı çok azdır. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülmektedir. Tedavi edilmediği takdirde apse, tekrarlayan sepsis, iş güç kaybı gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kuyruk Sokumunda Deliklere Neden Olur

Kuyruk sokumunda orta hatta makata doğru ulaşan bazen de bölgenin etrafından kalçalara doğru ilerleyen nokta şeklinde delikler oluşur. Muayene ya da operasyon esnasında bu deliklerin birbiri ile ilişkisi saptanır ve deri altında çizgi şeklinde bir hat hissedilir. Bu hat içinde muhtemelen saçlardan sırttan ya da bu bölgenin kıllarından kopup deri altına girmiş kıllar saptanır. Tedavi edilmediği takdirde, kıllar deri altında ilerleyerek yeni kanallar oluşturur ve hastalığın ilerlemesine neden olur.

Çeşitli çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, kuyruk sokumu bölgesinde deri altında doğuştan var olan bu çizgi şeklindeki hattın, daha sonra kıl dönmesi hastalığına neden olabildiği de saptanmıştır.

İlerleyen Süreçte Makatta Akıntıya Neden Olur

Hastaların şikâyeti sıklıkla iç çamaşırını kirleten akıntı tarif etmeleridir. Fakat bazen hiçbir belirti vermeden bu bölgede şişlik, ağrı, kızarıklık, ateş tarzındaki şikâyetlerle de başvururlar. Bu durumda, deri altındaki kıllar enfeksiyona yol açmış ve bölgede apse geliştirerek hastanın oturmasını dahi güç hale getirmiştir.

Proktoloji Uzmanına Muayene Olmak Gerekir

Şikâyetler başladıktan sonra genel cerrahi uzmanına, özellikle de bu bölgenin hastalık ve tedavisiyle ilgilenen proktoloji uzmanına başvurmak uygun olur. Aksi takdirde hastalık ilerleyecek ve tedavisi güçleşecektir. Tedaviyle ilgili karşınızda birçok seçenek bulunabilir.

Birçok Tedavi Yöntemi Bulunuyor

Bunların arasında kıl yollarını temizleyerek yarayı açık bırakmak (lay open), flep kaydırma yöntemi, karidakis operasyonu, mikro sinüsektomi gibi teknikler bulunmaktadır. En mantıklı seçim hastada fazla iş ve güç kaybı yaratmadan, normal hayatına hemen dönecek şekilde bir operasyon planlamak ve minimal ağrıya sebep olmaktır. Kıl dönmesi hastalığının tekrarlama ihtimali göz önünde bulundurularak nüks etme olasılığı en az olan yöntem seçilmelidir.

Mikro Sinüsektomi ile 10 Dakikada Sağlığınıza Kavuşun

Tüm tedavi seçenekleri değerlendirildiğinde ‘’mikro sinüsektomi’’ dediğimiz teknikle ameliyatı planlamak çok mantıklı olacaktır. Yaklaşık 10-15 dakikalık bir operasyonla bu rahatsızlıktan kurtularak iş güç kaybı minimum seviyeye indirilmiş olur. Muayene için mutlaka genel cerrahi proktoloji (makat hastalıkları) bölümünde uzmanlaşmış proktoloğa muayene olmanız doğru olacaktır.

İzmir’de yaşayanlar ya da 30 dakika gibi kısa süreliğine gelme olanağı olanlar için ücretsiz muayene imkânı sunuyoruz. Daha fazla bilgi ve randevu oluşturmak için 0232 421 11 01 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme